601 234 271 j.delbar@instytutjd.pl
Witajcie na stronie mojego instytutu

Zarządzanie stresem

Żyjemy w czasach dynamicznych zmian , w pośpiechu i gonitwie, które przeczą naszej naturze. Dlatego tak łatwo dziś o podrażnienia systemu nerwowego i tym samym stres. Nie możemy go wyeliminować, ale możemy nauczyć się świadomie nim zarządzać. Jeśli zaczniesz zauważać mechanizmy, które Tobą kierują, będziesz mógł dokonywać świadomych wyborów swoich reakcji .

Długotrwały stres działa destrukcyjnie na organizm. Często mówi się, że konkretny problem spędza sen z powiek – to prawda. Stres wywołuje senność lub bezsenność, wpływa na brak energii i wypalenie. Może powodować irytację, gromadzenie się wewnętrznej agresji. Osoby, które są zestresowane często są również nieobecne, smutne i mają problemy, by budować zdrowe i trwałe relacje z ludźmi. Długotrwały stres może mieć wpływ na pogorszenie stanu zdrowia –krążenia, wywołać choroby serca lub depresję.

Jak skutecznie poradzić sobie ze stresem?

Na ogół staramy się leczyć go powierzchownie: masaże, urlop, bieganie, czasami niestety tabletki. Ale to daje krótkotrwałe efekty, a głównym powodem jest brak rozpoznania przyczyny naszego stresu. Wbrew pozorom większość z nich pochodzi z podobnego źródła: albo żyjemy niezgodnie z prawdziwymi potrzebami, albo jesteśmy za bardzo przywiązani do rzeczy, ludzi, miejsc… albo projektujemy sytuacje, które są bez pokrycia w rzeczywistości albo nie widzimy, że każdy człowiek obok nas jest jaki jest i nie może być taki sam jak ja… wyglądać tak samo i myśleć tak samo, żyć według moich zasad.

Podczas moich warsztatów i szkoleń uczymy się:

  • zauważania reakcji ciała w czasie sytuacji stresowej,
  • zauważania i nazywania emocji towarzyszących trudnościom,
  • zaprzestania identyfikowania się z myślami,
  • korzystania z potencjału własnego ciała, zmysłów i oddechu jako narzędzi to zarządzania stresem,
  • właściwego planowania dnia zgodnie z prawem naturalnym,
  • zauważania różnicy między celami a okolicznościami.

Zarządzanie stresem – szkolenia dla firm i kadry zarządzającej
Od wielu lat uczę, jak praktykować zarządzanie stresem. Szkolenia dla firm mają specjalnie opracowany harmonogram, który ma pomóc uzyskać wymierne efekty w jak najkrótszym czasie. Ważne, by zdać sobie sprawę z reakcji własnego ciała w sytuacji stresującej i umieć nazwać pojawiające się emocje. Pomocne jest również zaprzestanie identyfikowania się z myślami – do tego dąży zarządzanie stresem. Szkolenia dla menagerów mają na celu poprawę relacji z otoczeniem oraz zdobycie umiejętności planowania dnia zgodnie z planem naturalnym. Istotna jest również efektywna redukcja stresu. Dla managerów ma to szczególne znaczenie, ponieważ pozwala lepiej odpocząć w czasie wolnym od pracy, wpływa też na efektywność i skuteczność.