601 234 271 j.delbar@instytutjd.pl
Witajcie na stronie mojego instytutu

Wystąpienia publiczne – gdy stres przejmuje kontrolę

Badania światowe wykazały, że to czego najbardziej boimy się w życiu to wystąpienia publiczne. „Wygrały” one nawet ze śmiercią i pająkami. .

Dlaczego? Bo w naszej głowie hasło „przemówić przed ludźmi” wywołuje ogromny lęk przed oceną, stres, który objawia się poceniem dłoni, drżeniem głosu, brakiem oddechu i trzęsieniem kolan.

Doświadczyłeś tego? A może po swoim wystąpieniu doznałeś nagłego olśnienia, że mogłeś jeszcze coś dodać do swojego przemówienia lub z czegoś zrezygnować? A może uświadomiłeś sobie, że to, co powiedziałeś było kompletnie pozbawione sensu? Jeśli po różnych wystąpieniach towarzyszą Ci takie emocje, to wiedz, że nie jesteś osamotniony. U większości ludzi przemówienia wywołują stres, który jest związany z pojawiającym się natłokiem myśli, odejściem od „tu i teraz” , a wejściem w wir oceniania siebie po bardzo powierzchownych reakcjach odbiorców. Często dochodzi do tego brak solidnego przygotowania, brak zaplanowanej i rozpisanej struktury wystąpienia… brak świadomości własnego ciała. Stres często przejmuje kontrolę nad reakcjami i może sprawić, że zaczniesz się kiwać, nerwowo chodzić lub wykonywać dziwne ruchy.

Jak poradzić sobie ze stresem przed wystąpieniem publicznym?

Proponuję profesjonalne szkolenie z wystąpień publicznych, które pomoże Ci zmierzyć się z lękiem i wyjść z tej potyczki zwycięsko.

Podczas zajęć wychodzę poza ramy technicznego przygotowania przemówienia. Uczę przede wszystkim świadomości stresu – czym jest i jak można sobie z nim poradzić. Jak w sposób świadomy można go opanować tak aby jakiekolwiek wystąpienie stało się przyjemnością. Właściwe zarządzanie stresem w wystąpieniach publicznych pozwala pokonać lęk i wypracować swój styl przemawiania.

Praca z kamerą pozwala przyjrzeć się swojemu ciału i zbudować swoją świadomość od nowa, zapanować nad ciałem, mimiką i zbędną gestykulacją. Specjalnie opracowane przeze mnie
Ćwiczenia relaksacyjne to ważny element szkolenia, który przygotowuje ciało do opanowania i występowania bez lęku.

Ci, którzy mieli okazję ze mną pracować twierdzą, że to właśnie podczas tych szkoleń nastąpiła zmiana w ich myśleniu o sobie, również w codziennym życiu.