601 234 271 j.delbar@instytutjd.pl
Witajcie na stronie mojego instytutu

Wystąpienia publiczne

Badania światowe wykazały, że to czego najbardziej boimy się w życiu to wystąpienia publiczne. „Wygrały” one nawet ze śmiercią i pająkami.

Dlaczego? Bo w naszej głowie hasło „przemówić  przed ludźmi”powoduje ogromny lęk przed oceną, stres, który objawia się poceniem dłoni, drżeniem głosu, brakiem oddechu, trzęsieniem kolan.

Doświadczyłeś tego? A może po twoim wystąpieniu doznałeś nagłego olśnienia, że mogłeś jeszcze coś powiedzieć, a z czegoś zrezygnować albo że to co powiedziałeś było kompletnie pozbawione sensu. Nie jesteś osamotniony. Dla większości wystąpienia publiczne to ogromny stres wywołany głównie własnymi myślami, odejściem od „tu i teraz” , a wejściem w wir oceniania siebie po bardzo powierzchownych reakcjach odbiorców. Często dochodzi do tego brak solidnego przygotowania, brak wiedzy nad strukturą wystąpienia i …. brak świadomości własnego ciała. Stres powoduje, że zaczynamy się kiwać, nerwowo chodzić lub wykonywać dziwne ruchy.

Dlatego podczas moich zajęć wychodzę poza ramy przygotowania przemówienia, prezentacji i „technicznych” bajerów… uczę przede wszystkim świadomości  stresu i tego co można z nim zrobić. Jak w sposób świadomy można go opanować tak aby jakiekolwiek wystąpienie stało się przyjemnością. Praca z kamerą pozwala przyjrzeć się swojemu ciału, zyskać świadomość tego co do tej pory było nieświadome, zapanować nad ciałem, mimiką i zbędną gestykulacją. Ćwiczenia relaksacyjne natomiast przygotowują do zyskania umiejętności opanowania stresu przed wystąpieniem nawet w 15 minut.

Ci, którzy mieli okazję ze mną pracować twierdzą, że to właśnie podczas tych szkoleń nastąpiła zmiana w ich
myśleniu o sobie, również w codziennym życiu.