Mindfulness w Muzeum

mindfulness w muzeum

Mindfulness w Muzeum Kinematografii

 

20 czerwca 2015 r. w godzinach 10.00 – 13.00 w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędą się warsztaty „Mindfulness w Muzeum, czyli jak uważnie zwiedzać”.

Co to właściwie znaczy zwiedzać muzeum ?
Jedziemy na wakacje do pięknych stolic, na ogół mamy w planie zwiedzania słynne muzea: Luwr, Muzeum d’Orsey w Paryżu, Galeria Uffizi we Florencji czy Muzeum Narodowe w Rzymie. Potem chętnie opowiadamy o pobycie w takiej czy innej placówce, ale co tak naprawdę zapamiętaliśmy? Ile poświęciliśmy czasu, aby uważnie obcować ze sztuką? Czy udało nam się poczuć emocje, dostrzec reakcje ciała, nazwać stan, jaki wywołało w nas dane dzieło?

Najczęściej „przelatujemy” sale zatrzymując się na dłużej przy tych najbardziej popularnych obrazach czy rzeźbach, ewentualnie zrobimy selfie, żeby udowodnić znajomym „zaliczenie” placówki. I nawet jeśli coś nas zatrzyma, przyciągnie naszą uwagę, to i tak biegniemy dalej, tłumiąc gdzieś głęboko to uczucie, bo przecież trzeba „zaliczyć” kolejne punkty programu.
Tym samym tracimy swój osobisty kontakt ze sztuką, nie dajemy sobie ani czasu, ani przestrzeni na doznania emocjonalne, uczucia, reakcje ciała… radość, niepokój, wzruszenie.

Mindfulness w muzeum kinematografii” to warsztat, podczas którego uczestnicy będą mogli doświadczyć bardzo osobistego kontaktu z miejscem, jego otoczeniem, eksponatami.

Organizatorem spotkania jest Instytut Joanny Delbar.

Spotkanie inicjuje cykl warsztatów pod hasłem „Mindfulness w wielkim mieście”, które będą odbywać się systematycznie w Łodzi.

Zgłoszenia proszę kierować na adres j.delbar@instytutjd.pl do 15 czerwca. Wstęp 20 zł czyli taniej niż bilet do kina. Ilość miejsc ograniczona.

Zapraszam też na mój blog o Zarządzaniu Stresem.

Strona Muzeum Kinematografii w Łodzi.