601 234 271 j.delbar@instytutjd.pl
Zarządzanie Stresem Zarządzanie Energią Life Balance Mindfulness Shri Vivek Wystąpienia Publiczne

Zarządzanie Stresem

Senność lub bezsenność, brak energii, wypalenie, irytacja, wewnętrzna agresja, nieobecność, smutek, gorsze relacje z ludźmi …. to tylko niektóre efekty długotrwałego stresu. Gorzej jeśli doprowadzi on do poważnych chorób serca, krążenia czy depresji.

Na ogół staramy się leczyć go powierzchownie: masaże, urlop, bieganie, czasami niestety tabletki. Ale to daje  krótkotrwałe efekty, a głównym powodem jest brak rozpoznania przyczyny naszego stresu.

Wbrew pozorom większość z nich pochodzi z podobnego źródła: albo żyjemy niezgodnie z prawdziwymi potrzebami, albo jesteśmy za bardzo przywiązani do rzeczy, ludzi, miejsc… albo projektujemy sytuacje, które są bez pokrycia w rzeczywistości albo nie widzimy, że każdy człowiek obok nas jest jaki jest i nie może być taki sam jak ja… wyglądać tak samo i myśleć tak samo, żyć według moich zasad.

Powodem stresu jest często lęk przed utratą pracy, najbliższej osoby lub nagłą zmianą jaka zaszła w naszym życiu. Zamartwiamy się o przyszłość, nie potrafimy oderwać od przeszłości. Obwiniamy innych o złe samopoczucie: rodzinę, rząd, pogodę… błądząc oddalamy się coraz bardziej od przejęcia odpowiedzialności za swoje życie, dajemy przyzwolenie aby pogoda czy rząd kontrowały nasze samopoczucie, stajemy się jedynie reaktywnymi pionkami.

Nie potrafimy też dobrze planować własnego życia, źle oceniamy koszty danego przedsięwzięcia lub w ogóle nie bierzemy ich pod uwagę.

Stres nie jest czymś co zniknie na zawsze z twojego życia. Nie wyeliminujesz go, ale możesz nauczyć się nim zarządzać , nauczyć się go zauważać i zacząć  dokonywać świadomych wyborów swoich reakcji .

Podczas warsztatów i szkoleń uczymy się:

  • zauważania reakcji ciała w czasie sytuacji stresowej
  • zauważania i nazywania emocji towarzyszących trudnościom
  • obserwacji myśli i umiejętności jedynie ich rejestrowania
  • zaprzestania identyfikowania się z myślami
  • korzystania z potencjału własnego ciała, zmysłów i oddechu
  • dobrego planowania życia