601 234 271 j.delbar@instytutjd.pl
Zarządzanie Stresem Zarządzanie Energią Life Balance Mindfulness Shri Vivek Wystąpienia Publiczne

Co Możemy Razem Zrobić

Senność lub bezsenność, brak energii, wypalenie, irytacja, wewnętrzna agresja, nieobecność, smutek, gorsze relacje z ludźmi …. to tylko niektóre efekty długotrwałego stresu. Gorzej jeśli doprowadzi on do poważnych chorób serca, krążenia czy depresji.
Na ogół staramy się leczyć go powierzchownie: masaże, urlop, bieganie, czasami niestety tabletki. Ale to daje  krótkotrwałe efekty, a głównym powodem jest brak rozpoznania przyczyny naszego stresu.

Wbrew pozorom większość z nich pochodzi z podobnego źródła: albo żyjemy niezgodnie z prawdziwymi potrzebami, albo jesteśmy za bardzo przywiązani do rzeczy, ludzi, miejsc… albo projektujemy sytuacje, które są bez pokrycia w rzeczywistości albo nie widzimy, że każdy człowiek obok nas jest oddzielny, kompletny i niezależny. Jest jaki jest i nie może być taki sam jak ja… wyglądać tak samo i myśleć tak samo, żyć według moich zasad.

Powodem stresu jest często lęk przed utratą pracy, najbliższej osoby lub nagłą zmianą jaka zaszła w naszym życiu. Zamartwiamy się o przyszłość, nie potrafimy oderwać od przeszłości. Obwiniamy innych o złe samopoczucie: rodzinę, rząd, pogodę… błądząc oddalamy się coraz bardziej od przejęcia odpowiedzialności za swoje życie, dajemy przyzwolenie aby pogoda czy rząd kontrowały nasze samopoczucie, stajemy się jedynie reaktywnymi pionkami. Dzieje się tak ponieważ zarządzanie stresem naszym wewnętrznym jest nam obce.

Jak mówi Stephen R. Covey , autor słynnej książki „7 nawyków skutecznego działania”: Ludzie reaktywni często ulegają wpływom środowiska fizycznego. Gdy pogoda jest dobra czują się dobrze. Jeśli nie to zmienia się ich postawa i poziom osiągnięć. Ulegają również wpływom środowiska społecznego , wpływom „społecznej pogody”. Kiedy inni traktują ich dobrze czują się dobrze, ale kiedy nie są traktowani najlepiej przyjmują pozycję obronną. Swoje życie emocjonalne uzależniają od zachowań innych, by słabości innych rządziły ich życiem.

Podczas warsztatów lub pracy indywidualnej pomagam uczestnikom rozpoznać prawdziwą przyczynę stresu i wyznaczyć ścieżkę do pracy nad jej zrozumieniem i wyeliminowaniem. Pomagam przejąć kontrolę nad własnym życiem, wyjść z pozycji reaktywnej do proaktywnej i już więcej nie być uzależnionym od zmiennej pogody :-)

Zarządzanie stresem – nauczę cię tego…